#1 TATA WSPIERA… rozwój fizyczny

Rozwój fizyczny jest podstawą naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dotyczy to możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb fizjologicznych, ogólnej sprawności fizycznej, ale też rozwoju poszczególnych zmysłów. Zarówno tata jak i mama mogą wspierać rozwój fizyczny dziecka od pierwszych chwil jego życia.

Troska o ciało dziecka i należyta opieka w tym zakresie pozwalają mu dobrze się w tym ciele poczuć a także stanowią podstawę fizycznej i emocjonalnej odporności. Podstawą tego rozwoju są zwykłe, codzienne czynności takie jak karmienie, przewijanie, kąpanie czy też noszenie. Wykonywane z czułością i delikatnością mogą być nie tylko okazją do zaspokojenia tych podstawowych potrzeb na poziomie ciała, ale także okazją do budowania więzi i zaufania między dzieckiem a rodzicem. Dzisiaj chciałbym pokazać, w jaki sposób jako ojcowie możemy wspierać rozwój fizyczny dzieci w pierwszych trzech latach ich życia.

Zanim przejdę do propozycji konkretnych aktywności i wskazówek, wspomnę jeszcze krótko o dwóch kwestiach. Pierwsza dotyczy pewnej pułapki, wedle której najlepiej rozwojowi pomaga mnogość różnorodnych doświadczeń i bodźców. Po części jest to prawdą. Należy jednak pamiętać o tym, że układ nerwowy dzieci jest jeszcze nie w pełni rozwinięty a przez to bardziej wrażliwy. W związku z tym, ważne jest, aby dziecka nie przebodźcować. Nadmierne obciążenie układu nerwowego nie wspiera rozwoju a nawet może prowadzić do ‚zmęczenia’ i zahamowania aktywności. Dlatego ważne jest, aby przestrzeń, w której przebywa dziecko była spokojna, bezpieczna i przewidywalna.

Druga kwestia to coś, co było przedmiotem wielu obaw licznych rodziców, z którymi pracowałem, prowadząc zajęcia dla małych dzieci – branie różnych przedmiotów do buzi. Zrozumiała jest obawa, że dziecko może coś połknąć i się zakrztusić – na pewno należy na to uważać. Ale dobrze jest też pamiętać, że wkładanie różnych przedmiotów do buzi wynika głównie z tego, że to usta są jednym z najbardziej unerwionych obszarów ciała u małego dziecka. A co za tym idzie, to właśnie tym sposobem mogą one najwięcej ‚dowiedzieć się’ o danym przedmiocie. Więcej niż na przykład patrząc na niego albo dotykając rękoma. Warto więc zwracać uwagę na to, żeby w otoczeniu dziecka nie było przedmiotów małych, które mogłoby połknąć albo ostrych, którymi mogłoby poranić sobie dziąsła. Jednak jeśli weźmie do buzi jakiś średniej wielkości przedmiot (np. suchą fasolę albo drewniany klocek), to nie musimy od razu wyciągać tego z buzi dziecka, ale raczej uważnie obserwować. W większości przypadków dziecko samo po jakimś czasie wypluje przedmiot z ust. I pewnie poszuka kolejnego… To ‚memłanie” różnych przedmiotów to fundament rozwoju intelektualnego dziecka i jego wiedzy o świecie! 🙂

A teraz kilka propozycji, w jaki sposób tata może wspierać rozwój fizyczny dziecka. Te propozycje podzielę na aktywności dedykowane dzieciom w dwóch grupach wiekowych: poniżej 1. roku życia i od 1 do 3 lat.

Wspieranie rozwoju fizycznego dzieci od urodzenia do 1. r.ż.

1) Okazywanie czułości i delikatność podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych (karmienie, noszenie, przewijanie, kąpanie, usypianie, noszenie).
2) Wierszyki-masażyki (np. „idzie rak nieborak”) przy przewijaniu i przebieraniu, bez okazji, po prostu kładąc malucha na kocyku albo łóżku, też można! Dobrze jest przy tym utrzymywać z dzieckiem kontakt wzrokowy.
3) Wspólna gimnastyka z dzieckiem na rękach, np.: bujanie, podnoszenie góra-dół, kręcenie się dookoła.
4) Polewanie wodą (np. delikatnie z prysznica) i nazywanie części ciała („a teraz myjemy rączki, teraz myjemy brzuszek” itd.).
5) Czarno-białe (a po kilku miesiącach także czarno-biało-czerwone) książeczki – twarde, z dużymi obrazkami. Stymulują rozwój wzroku i przykuwają uwagę dziecka w pierwszych miesiącach życia.
6) Granie dziecku na instrumentach oswaja je z dźwiękami o różnej wysokości, zmiennością rytmu i odmienną barwą. Ważne, żeby stopniowo wprowadzać kolejne instrumenty a chcąc podkreślić różnice w brzmieniu, wysokości czy tempie zaczynać od mocno kontrastującego grania (np. bardzo szybko – bardzo wolno), gdyż dziecko dopiero uczy się rozpoznawać te różnice i subtelne zmiany nie będą dla niego zauważalne.
7) Atrakcją dla wielu dzieci są różnego rodzaju masy. Ze względu na skłonność do brania różnych rzeczy do buzi, ważne, aby były to masy jadalne. Świetnie nada się na przykład tzw. ciecz nienewtonowska z mąki ziemniaczanej i wody.

Wspieranie rozwoju fizycznego dzieci od 1. do 3. r.ż.

1) Zabawy na kolanach – bujanie, podskoki, podnoszenie/ opuszczanie. Mogą temu towarzyszyć jakieś rymowanki, wierszyki albo improwizowane opowieści (że np. jedziemy drogą i są wertepy, dziury, droga opada itd.).
2) Zabawy z materiałami sypkimi (groch, fasola, soczewica) – stopniowe zanurzanie nóg i rąk w misce/ wiaderku z takim sypkim wypełnieniem albo przesypywanie z użyciem misek, miseczek, dzbaneczków, łyżek. Żeby nie mieć bałaganu w całym domu można wykorzystać do zabawy dmuchany basen albo rozłożyć na podłodze koc, z które łatwo będzie później zsunąć sypkie rzeczy do pudła.
3) Chodzenie i bieganie samo w sobie jest jedną z ulubionych aktywności dzieci w tym wieku. Ciekawym i rozwijającym doświadczenie mogą być spacery po różnych fakturach (np. folia, papier, piórka, gąbki itd.).
4) Ważnym zmysłem jest także węch – aby go rozwijać można z dzieckiem stworzyć ‚kubeczki zapachowe’ – przeźroczyste pojemniczki (np. takie do próbek moczu) wypełnione intensywnie pachnącymi rzeczami (np. laski cynamony, gwiazdki anyżu, zioła, skórki cytrusów).
5) Tor przeszkód – położone na bok krzesło, drewniana skrzynka, poduchy, okrągłe pokrywki od pudełek – z tego wszystkiego możemy stworzyć tor do spacerowania, wspinania się i skakania. Młodsze dzieci mogą potrzebować, żebyśmy trzymali je za rękę podczas pokonywania trasy.
6) Kolorowe apaszki – można je podrzucać, sortować na kolory, wkładać do pudełek, wyjmować z pudełek czy też tańczyć z nimi.

Ty tylko kilka pomysłów, ale mam nadzieję, że będą dla Was pomocne w ojcowskiej codzienności. Jako ojcowie mamy wiele do zaoferowania naszym dzieciom i możemy być dla nich cennym wsparciem na drodze rozwoju fizycznego. Jeśli macie jakieś swoje sposoby i pomysły w tym obszarze, koniecznie dajcie znać! 🙂

One thought on “#1 TATA WSPIERA… rozwój fizyczny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: